موتور جستجوی یکپارچه مقیم
۱۳۹۶-۱۱-۱۵
مسائل زیر ساختی وب سرویس پرواز
۱۳۹۷-۰۹-۲۸

دامنه چیست و چگونه یک نام دامنه انتخاب کنیم؟

 

دامنه (Domain)

در این متن پس از ارائه توضیحاتی پیرامون مفهوم دامنه (Domain) به بررسی معیارها و ویژگی های یک دامنه مناسب در راستای رشد کسب و کار خواهیم پرداخت.

دامنه چیست؟

در کسب و کارهای فیزیکیِ رایج که ارائه خدمات یا محصول، منحصر به فضای مشخصی همچون شرکت و یا مغازه در قسمتی از شهر می باشد؛ نیازمند آدرس مشخصی به منظور ارائه خدمات به مشتریان، در آن فضا هستیم.

درصورت استفاده از کسب و کار اینترنتی، که ارائه خدمات و معرفی محصولات بصورت آنلاین و از طریق بارگذاری در وبسایت ها می باشد نیز نیازمند آدرس منحصر به فرد و مشخصی خواهیم بود تا مشتریان از هر نقطه از جهان با دسترسی به آدرس اینترنتی قادر به دستیابی به خدمات و محصولات مورد نظر خود باشند.

به آدرس اینترنتی و نامی که هر وبسایت برای تمایز نسبت به سایر وبسایت ها و قابل دسترس بودن خود در نظر می گیرد، دامنه (Domain) می گویند. دامنه یا همان آدرس اینترنتی که در لغت به معنی “گستره ” می باشد؛ از چند قسمت که با نقطه (دات) از هم جدا می شوند تشکیل شده است. قسمت ابتدایی آدرس اینترنتی با “WWW” آغاز، با نام دامنه ادامه و با پسوندهایی نظیر ” “com ، “ir”  یا “org”  به پایان می­رسد.

باتوجه به این که مشتریان در هر نقطه از جهان، تنها با وارد کردن نام دامنه در مرورگر خود، قادر به دسترسی به وبسایت و استفاده از خدمات و محصولات، و خریداری آن خواهند بود؛ می توان گفت خرید دامنه و هاست و راه اندازی وبسایت، امکان جهانی شدن کسب و کار را فراهم خواهد کرد.

چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب یک نام و نشانی مناسب برای دامنه قبل از خرید و ثبت آن، از اهمیت بسیاری برخوردارست. همان طور که در کسب و کار فیزیکی، انتخاب محل جغرافیایی شرکت یا مغازه حائز اهمیت است؛ در دستیابی به موفقیت در کسب و کار اینترنتی نیز، انتخاب و خرید دامنه مناسب تر و بهتر، تاثیر ویژه ای خواهد داشت. از آنجاکه نام دامنه پس از ثبت قابل تغییر نخواهد بود، انتخاب بهترین نام و سپس اقدام به ثبت و خرید آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۱-نام دامنه باید کوتاه باشد

در صورت طولانی بودن نام دامنه، مخاطب در بعضی موارد قادر به خواندن و یادآوری آن نخواهد بود. از این رو انتخاب نام های کوتاه (تعداد حروف کمتر از ۱۲ عدد) در خوانش و به خاطر سپاری و رجوع مجدد به وبسایت موثرتر و بهتر خواهد بود.

۲-نام دامنه بهتر است با نام برند یکسان باشد

از اصلی ترین موارد در انتخاب نام دامنه مناسب، یکسان بودن آن با نام برند ثبت شده می باشد. این موضوع علاوه بر کمک به برندسازی بهتر، در جلب اطمینان مشتریان به وبسایت و افزایش بازدید آن نیز تاثیر بسزایی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.