وب سرویس به زبان ساده چیست؟
۱۳۹۶-۱۰-۲۳

دامنه چیست و چگونه یک نام دامنه انتخاب کنیم؟

آیا می‌دانید دامنه چیست و چه ویژگی‌هایی مناسبی دارد؟
پس با ما همراه باشید تا شما را در ابتدا با مفهوم دامنه یا دومین (domain) آشنا کنیم سپس معیارها و ویژگی‌های یک نام دامنه مناسب را که می‌تواند باعث رشد کسب و کار شما شود شرح دهیم.

دامنه چیست؟

تصور کنید که تصمیم گرفته‌اید محصولات و خدمات خود را از طریق اینترنت به مشتریان‌تان ارائه کنید یعنی کسب و کار فیزیکی خود را به یک کسب و کار آنلاین تبدیل کنید . اگر در حال حاضر کسب و کار شما فیزیکی باشد و در یکی از نقاط شهر در حال فعالیت باشد، مسلما مغازه یا شرکت شما یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشتریان شما با دنبال کردن آن آدرس به سمت مغازه شما هدایت می‌شوند و پس از ورود به مغازه، محصولات و خدمات شما را خریداری می‌کنند، حالا اگر تصمیم داشته باشید که شعبه دوم مغازه خود را در اینترنت نیز تاسیس کنید تا توسط آن قادر باشید به کل کشور و حتی جهان نیز محصولات و خدمات خود را ارائه کنید، مسلما مشتریان شما باید توسط یک آدرس منحصربه‌فرد به سمت کسب و کار آنلاین شما هدایت شوند. به آدرس اینترنتی هر وب‌سایت در اینترنت دامنه می‌گویند. در واقع دامنه، آدرس اینترنتی کسب و کار آنلاین شماست که پس از www قرار می‌گیرد و نام هر دامنه منحصر‌ به مالک آن است.
هر نوع دامنه که تا به حال دیده‌‌اید انواع مختلفی دارند مانند .com و .irاگر شما یک نام دامنه انتخاب و سپس آن را خریداری کنید و آدرس دامنه خود را به مشتریان‌تان ارائه دهید، در هر نقطه از جهان مشتریان شما قادر هستند با وارد کردن نام دامنه شما در مرورگر به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند و محصولات یا خدمات شما را خریداری کنند یا این که مقالات و راهنمای استفاده از محصولات شما را مشاهده کنند و شما با خرید دامنه و هاست و راه‌اندازی وب‌سایت خود در اینترنت، کسب و کار خود را جهانی می‌کنید.

چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

شما باید قبل از اقدام برای خرید یا ثبت دامنه، توجه داشته باشید که انتخاب یک نشانی مناسب دامنه، دقیقا مانند انتخاب محل فیزیکی کسب و کار شما یا موقعیت ویلای شما حائز اهمیت است، احتمال موفقیت کسب و کار اینترنتی شما هرچقدر که بتوانید یک دامنه مناسب‌تر و بهتر برای خود خریداری کنید نیر افزایش می‌یابد و به همین دلیل است که شما باید زمان زیادی را صرف انتخاب یک دامنه مناسب کنید، سپس نسبت به خرید آن دامنه اقدام کنید، زیرا نشانی دامنه شما پس از ثبت دیگر قابل تغییر نخواهد بود.

۱- نام دامنه باید کوتاه باشد

سعی کنید در انتخاب نام دامنه حتما از نام های کوتاه استفاده کنید که تعداد حروف آن کمتر از ۱۲ حرف باشد، به صورت کلی نام های دامنه بسیار بلند و طولانی قابل خواند و به خاطرسپاری نیستند و استفاده از نام های طولانی ممکن است باعث شود که مخاطبین شما قادر نباشند برای مرتبه بعدی نام دامنه شما را به یاد آورند تا بتوانند وارد وب سایت شما شوند و از خدمات شما استفاده کنند.

۲- نام دامنه بهتر است با نام برند یکسان باشد

شما نیز بسیار زیاد دیده‌اید که نشانی دامنه برخی از وب ‌سایت ها به هیچ عنوان به نام برند آن کسب و کار شباهتی ندارد و نام دامنه خود را با کلمه‌های کلیدی انتخاب کرده‌اید. یکی از اصلی‌ترین مواردی را که در هنگام انتخاب نام دامنه باید رعایت کنید این است که نام برند خود را به عنوان نام دامنه ثبت کنید، این کار علاوه بر این که باعث برندسازی بهتر می‌شود در جلب اطمینان مشتریان وب‌سایت شما نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی از طریق تلگرام
حسابداری
پشتیبانی